Trzebina

0
1053

Niewielka wieś Trzebina położona jest w województwie opolskim, w dolinie Trzebnickiego Potoku, który przebiega także po czeskiej stronie granicy. Dolina rozdziela dwie części Gór Opawskich, którymi są masywy Lipcowa i Długoty.

Aktywny wypoczynek w okolicy

Ze względu na atrakcyjne położenie, jak również piękne krajobrazy, Trzebina to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek. Przez miejscowość przebiega szlak rowerowy prowadzący do sąsiadujących wsi, a także kończy się tutaj żółty szlak wiodący z Prudnika przez położony na zachód Las Prudnicki. Trzebina połączona jest z sąsiadującymi Czechami. Przed utworzeniem strefy Schengen znajdowało się tutaj przejście graniczne Trzebina-Bartultovice.

Las Prudnicki

Jest to las mieszany, w którym dominują buk i świerk. Na jego terenie znajdują się aż trzy pomniki przyrody. Są to dwa dęby szypułkowe liczące 270 i 420 lat oraz daglezja, która ma 170 lat. We wschodniej części lasu położone jest sanktuarium Świętego Józefa. Przez las przebiegają także dwa szlaki turystyczne. Pierwszym z nich jest Główny Szlak Sudecki. Drugi z nich to intersujący Szlak Historycznych Lasów Królewskiego Miasta Prudnika. Trasa szlaku biegnie od Prudnika wzdłuż granicy z Czechami, poprzez górskie lasy, aż do otwartych terenów, gdzie znów wraca do miejscowości.

Zabytki

W miejscowości podziwiać można ciekawe zabytki. Należą do nich: kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który powstał w XV wieku, figura św. Jana Nepomucena, przydomowe kapliczki, a także zespół zamkowy, w skład którego wchodzą ruiny zamku, budynek z murem obwodowym, pełniący funkcję spichlerza z początku XVII wieku, kapliczka z XVIII wieku oraz utworzony w XIX wieku park.

Zamek zbudowany został w 1600 roku, a następnie przekształcony w XIX wieku. Budowla ma charakter późnorenesansowy. Powstała z kamienia i cegły, na planie prostokąta. Wysokie piwnice i mury obwodowe, które przetrwały, ustawione są kolebkowo. Ponad zachodnią ścianą wznosi się szczyt, który jest rozdzielony gzymsami na trzy strefy. Po zachodniej stronie natomiast znajduje się drewniany ganek, ze słupkami, które podpierają okap dachu.

Dach zamku ma charakter namiotowy, okryty dachówką, a na jego szczycie znajduje się krzyż bożogrobców. Budynek bramny został zbudowany na początku XVII wieku. W pierwotnej wersji połączony był z pałacem za pomocą ganku. Budynek jest trójkondygnacyjny, zbudowany na planie zbliżonym do kwadratu.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ