Biskupia Kopa

0
4644

Biskupia Kopa jest najwyższym szczytem po polskiej stronie Gór Opawskich mieszczących się w Sudetach Wschodnich. Liczy ona 890 m n.p.m. Jest ona także najwyższym szczytem w całym województwie opolskim i zaliczana jest do Korony Gór Polski. Najwyższym punktem widokowym w całych Górach Opawskich jest zabytkowa wieża widokowa znajdująca się na Biskupiej Kopie, po czeskiej stronie.

Od wieków jako naturalna granica…

Biskupia Kopa już od wieków pełni funkcję góry granicznej. Początkowo, od 1229 roku stanowiła ona naturalną granicę pomiędzy biskupstwami ołomunieckim i wrocławskim. Następnie wyznaczała granice obszarów, jakimi władali Hohenzollernowie i Habsburgowie. Jeszcze później oddzielała Niemcy i Czechosłowację, zaś obecnie oddziela Polskę i Czechy.

Biskupia Kopa – turystyka

Pierwsze szlaki turystyczne, które prowadziły na Biskupią Kopę, wyznaczone zostały już końcem XIX wieku. Właśnie wówczas na szczycie wzniesiono również wspomnianą już wieżę widokową, która działa po dziś dzień.

Na Biskupią Kopę można dotrzeć od strony polskiej szlakiem znakowanym na czerwono z Głuchołazów. Szlak prowadzi przez szczyt Przedniej Kopy, Parkowej Góry, a dalej przez Podlesie i Jarnołtówek na Biskupią Kopę. Stąd można podążyć z kolei na Srebrną Kopę, a dalej, przez Przełęcz pod Zamkową Górą, na Zamkową Górę. Kolejnym szlakiem prowadzącym na omawiany szczyt jest szlak żółty z Jarnołtówka, przez Bukową Górę i szczyt o nazwie Piekiełko.

Na Biskupią Kopę można dostać się także z czeskiej miejscowości Zlaté Hory. Szlakiem zielonym należy iść przez szczyt Svatý Rochus oraz Mnichův kámen. Z kolei szlakiem niebieskim przez ruiny zamku Leuchtenštejn. Na obszarze Biskupiej Kopy wytyczona została również ścieżka rowerowa.

Do 21 grudnia 2007 roku na obszarze Biskupiej Kopy działały dwa przejścia graniczne zarówno dla rowerzystów, pieszych oraz narciarzy. Po przystąpieniu przez Polskę i Czechy do układu z Schengen przejścia zlikwidowano.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ