Łąka Prudnicka

0
1107

Łąka Prudnicka to niewielka, malownicza wieś w województwie opolskim. Położona jest po północnej stronie podnóża Gór Opawskich, w okolicy Parku Krajobrazowego Gór Opawskich, wzdłuż rzeki Złoty Potok.

Trochę o historii i zabytkach…

Łąka Prudnicka to miejscowość, o istnieniu której pierwsze wzmianki pojawiły się około roku 1241, tuż po spustoszeniu terenów tych przez wojska tatarskie. W miejscowości znaleźć można wyjątkowe zabytki, jak chociażby przydrożna kaplica z XIX wieku, a także wpisany na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa zespół zamkowy z XVI i połowy XIX wieku.

Zespół zamkowy

Zespół ten składa się z zamku, którego początek szacowany jest na wiek XV. Przebudowany został w stylu renesansowym w XVI wieku. Po kolejnych przebudowach, oprócz renesansowego stylu, zamek zyskał także cechy neogotyckie. Zamek początkowo należał do rodu Piastów niemodlińskich, później natomiast do rycerskiego rodu Wrbnów. Później zamek jeszcze kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Ostatnim z nich był starosta prudnicki, który opuścił siedzibę, uciekając przed zbilżającymi się wojskami.

Budowla została okradziona i zniszczona. Obecnie zamek jest opuszczony i popada w coraz większą ruinę, nie prowadzi się żadnych prac konserwatorskich ani zabezpieczających na ternie budowli. Pomimo coraz większej dewastacji, zachowały się wszystkie skrzydła zamku. W południowo-zachodnim narożniku podziwiać można neogotycką wieżę, a w narożniku południowo-wschodnim basztę ze stożkowym dachem. Na elewacji wciąż można zauważyć pozostałości renesansowych dekoracji. Wewnątrz zachowało się także kilka sklepień kolebkowych. Zamek w dalszym ciągu, pomimo nie najlepszej kondycji, stanowi ciekawy zabytek.

Łąka Prudnicka jako baza wypadowa w góry

Miejscowość, jak zostało już nadmienione, zlokalizowana jest nieopodal Parku Krajobrazowego Gór Opawskich. Ten z kolei znajduje się tuż przy granicy czeskiej. Wzniesienia znajdujące się na terenie Parku zbudowane są głównie ze skał paleozoicznych, najwyższym z nich jest Biskupia Kopa. Oprócz tego Park „obfituje” w liczne bajkowe wąwozy, doliny i inne atrakcyjne krajobrazowo zakątki.

Przez jego tereny przepływają dwie rzeki: Złoty Potok i Biała Głuchołaska. Większą część powierzchni Parku porastają lasy, głównie mieszane wyżynne i górskie. Ponadto żyją w nim rzadko występujące zwierzęta, m.in. salamandra plamista, zimorodek i pluszcz, a także rzadkie gatunki roślin jak naparstnica purpurowa oraz rośliny z rodziny storczykowatych. Ze względu na tak różnorodne bogactwo flory i fauny, jest to idealne miejsce na odpoczynek i kontakt z naturą.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ