Moszczanka

0
849

Moszczanka to niewielka miejscowość położona w województwie opolskim w powiecie prudnickim. Wieś znajduje się u podnóża Gór Opawskich, po ich północnej stronie, w dolinie rzeki Złoty Potok.

Kraina złota…

Złoty Potok to górska rzeka posiadająca ponad 24 kilometry długości. Przepływa zarówno przez Polskę jak i Czechy, gdzie ma swój początek na południowo-wschodnim zboczu Góry Poprzecznej. Nazwa rzeki pochodzi od pływających w niej grudek złota, które w przeszłości pojawiały się w górnym odcinku. Pływające w rzece złoto, pochodziło ze skał w okolicy Zlatych Hor, a znajdujące się na tych terenach złoża były eksploatowane aż do XVII wieku.

Zakątek cenny przyrodniczo

Dolina rzeki w Górach Opawskich stanowi prawdziwy korytarz ekologiczny dla roślin rzecznych i nadrzecznych. Występują w nim rzadkie, będące pod ochroną gatunki roślin i zwierząt. Znaleźć tu można m.in. takie okazy jak kopytnik pospolity i przytulię wonną. Ponadto w rzece żyją liczne gatunki ryb na przykład kiełb, okoń, głowacz pręgopłetwy i wiele innych.

Słowo o miejscowości

Miejscowość w latach 1945-1954 znana była jako Długomosty. Na jej terenie znaleźć można ciekawe zabytki. Należą do nich zabytkowe domy z przełomu XVIII i XIX wieku oraz przydrożna kaplica pochodząca z 1827 roku. Choć sama miejscowość nie oferuje wielu atrakcji, jest idealnym zakątkiem na spokojny wypoczynek w otoczeniu przyrody. Jest to doskonała baza wypadowa w pobliskie Góry Opawskie, w których kryją się liczne atrakcje turystyczne zarówno dla osób uwielbiających mniej czy bardziej aktywny wypoczynek, dla rodzin z dziećmi, dla każdego!

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ