Głuchołazy

0
4006

Głuchołazy to jedna z tych miejscowości, których bez wątpienia największym atutem są niebywałe walory krajobrazowo-przyrodnicze. Miasto kusi zarówno zabytkowymi zabudowaniami, jak i pięknymi widokami. Głuchołazy powstały jako osada górnicza, kiedy to w pobliskich Górach Opawskich zaczęto wydobywać odkryte złoża złota, około 1220 roku. Szacuje się, że podczas największego etapu eksploatacji, wydobyto z tych okolic blisko trzy tony szlachetnego kruszcu.

Idealne dla turystów, idealne dla kuracjuszy!

W tej niewielkiej miejscowości, znajduje się dzielnica zdrojowa z pięknym parkiem, tworzona przez liczne wille i sanatoria. Pomimo występowania na tych terenach leczniczych wód mineralnych, Głuchołazy nie otrzymały jeszcze statusu uzdrowiska. Z okolicznych wzniesień podziwiać można cudowną panoramę pobliskich jezior: Otmuchowskiego i Nyskiego.

Jezioro Nyskie, które jest zbiornikiem retencyjnym, położone jest w dolinie Nysy Kłodzkiej. Jest to niezwykle cenne przyrodniczo miejsce, ze względu na żerujące w tych okolicach migrujące ptaki. Oprócz tego, na jeziorze gniazdują rzadko występujące w Europie gatunki ptaków wodnych. Jest to też ulubione miejsce wędkarzy ze względu na występujące w nim licznie okonie, szczupaki, liny, leszcze i sandacze. Spotkać tu można również chronione gatunki ryb takie jak troć jeziorowa, śliz, lub pstrąg potokowy.

Zabytki i atrakcje

Z zabytkowych budowli, zachowały się fragmenty średniowiecznej wieży Bramy Górnej, dawnych obwarowań miasta, a także kościół Świętego Wawrzyńca, którego początki przypadają na XIII wiek, jak również utrzymany w gotyckim stylu kościół Świętego Rocha.

Zarówno Głuchołazy, jak i sąsiadujący z nim Prudnik, należą do Głównego Szlaku Sudeckiego im. Mieczysława Orłowicza, prowadzącego poprzez najciekawsze partie Sudetów. Szlak ten powstał w połowie XX wieku i jest drugim pod względem długości w Polsce, tuż po Głównym Szlaku Beskidzkim. Trasa szlaku wynosi 440 kilometrów i do jego pokonania w całości potrzeba co najmniej dwóch tygodni. Jest on niezwykle zróżnicowany krajobrazowo i obfitujący w liczne atrakcje, m.in. podziemne trasy turystyczne Gór Sowich, piękne pejzaże Karkonoszy, a także doliny, równiny i ciekawe, urocze miasteczka, w których czeka rozrywka dla całej rodziny.

Parkowa Góra

Będąc w Głuchołazach, koniecznie należy odwiedzić Parkową Górę, zwaną również Górą Chrobrego. Parkowa Góra jest masywem położonym w Górach Opawskich, na skraju Głuchołaz. W masywie tym, tuż nad słynnymi Wiszącymi Skałami mieści się piękna, zabytkowa kapliczka św. Anny, która pochodzi z 1908 roku. Do rzeczonego masywu zaliczane są Tylna Kopa o wysokości 527 m n.p.m., Średnia Kopa o wysokości 543 m n.p.m oraz Przednia Kopa wznosząca się na wysokość 467 m n.p.m.

Podróżując ścieżką na Przednią Kopę, podziwiać można kamienne kapliczki drogi krzyżowej. Na samym jej szczycie mieści się natomiast wieża widokowa, która powstała tutaj już w 1898 roku. Początkowo miała ona wysokość 16,5 metra, zaś w 1927 roku podwyższono ją do wysokości 22 metrów. Przy wieży znajdowało się schronisko, które jednak zostało strawione przez ogień w roku 1996.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ