Skrzypiec

0
586

Skrzypiec to wieś znajdująca się w województwie opolskim, położona u północno-wschodniego podnóża Gór Opawskich, leży nad rzeką Prudnik. Nazwa miejscowości pochodzi od skrzypu polnego, który obficie porastał niegdyś tereny wsi. Skrzypiec ma niezwykle bogatą historię i na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniał właścicieli.

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1331 roku, choć istnieją przypuszczenia, że wieś mogła powstać nawet około 1233 roku. Każda zmiana przynależności wsi niosła za sobą jej zmiany i ulepszenia. Tuż przed wojną Skrzypiec należał do Niemiec i na jego terenach mieszkała głównie ludność niemiecka.

W dawnych czasach mieszkańcy wsi zajmowali się głównie uprawą roli i hodowlą zwierząt. Ponadto trudniono się również rzemieślnictwem. We wsi znajdowały się zakład szewski, dwie kuźnie oraz warsztat kołodziejski. Ważnym miejscem pracy był także młyn, na terenie którego w okresie letnim zatrudnianych było kilkoro pracowników.

Obecnie na samym początku wsi zobaczyć można jego ruiny zniszczone, podczas pożaru. Historia młyna sięga XV wieku. Cała zabudowa miejscowości ma charakter zagrody typu frankońskiego. W dzisiejszej siedzibie Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, dawniej mieścił się dwór rodziny Finsterbusch.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ