Dytmarów

0
615

W województwie opolskim, na terenie powiatu prudnickiego znajduje się niewielka miejscowość Dytmarów. Wieś ta leży na terenie Płaskowyżu Głubczyckiego, u podnóża Gór Opawskich. Płaskowyż Głubczycki obejmuje południowo-wschodnią część Niziny Śląskiej.

Jest to równina lessowa, o charakterze zbliżonym do wyżynnego, znajdująca się na wysokości od 235 do 260 metrów nad poziomem morza. Przez jej tereny, przebiega granica państwowa pomiędzy Polską i Czechami.

Najwyższe wzniesienie po polskiej stronie granicy to Plechowa Góra. Na terenie płaskowyżu znajduje się także Obszar Chronionego Lasu Głubczyckiego. Teren płaskowyżu to region mocno rolniczy z urodzajną glebą. Dytmarów położony jest w odległości zaledwie 7 kilometrów od Prudnika. Poprzez miejscowość przepływa także rzeka o tej samej nazwie – Prudnik.

W samym centrum wsi znajduje się zabytkowy, neogotycki kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej z 1857 roku, który otoczony jest kamiennym murem z XVI wieku. Do innych zabytkowych miejsc zaliczyć można plebanię i kaplicę z połowy XIX wieku oraz zabytkowe domy i przydomowe kapliczki. Na terenie Dytmarowa w latach 1945-1959 stacjonowała strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ