Dębowiec

0
774

Dębowiec jest malowniczą wsią położoną w województwie opolskim, na obszarze Parku Krajobrazowego Gór Opawskich, u zachodniego podnóża szczytu Długoty, który wznosi się na wysokość 457 m n.p.m. Wieś należy do powiatu prudnickiego. Do roku 1939 Dębowiec nosił niemiecką nazwę Eichhäusel-Neudeck. Do Dębowca przynależy przysiółek o nazwie Wieszczyna.

Położenie Dębowca

Jak zostało wspomniane, miejscowość położona jest na obszarze malowniczego Parku Krajobrazowego Gór Opawskich. Mieści się w słynnymlas. W części południowej Dębowca leży kamieniołom szarogłazu, który ma powierzchnię 2 hektarów. Przez wieś biegnie droga z Prudnika do Pokrzywnej.

Trochę historii

Kiedy dokładnie powstał Dębowiec, nie wiadomo, bowiem nie ma szczególnie wielu dokumentów, które jasno mogłyby określić datę. Część badaczy uważa, że wieś mogła istnieć już w XIII wieku jako Nowy Chocim. W czasach średniowiecznych nieopodal miejscowości istniał najprawdopodobniej zamek. Pierwsze informacje na temat Dębowej Karczmy pochodzą z 1642 roku. Już od XIX wieku Dębowiec ceniony jest jako doskonały punkt wypadowy w Góry Opawskie i idealne miejsce spacerów. W miejscowości nie ma wielu zabytków. Należą do nich XIX-wieczna kaplica oraz kaplica przydrożna.

Masyw Długoty

Szczyt Długota o wysokości 457 m n.p.m jest najwyższym szczytem masywu Gługoty, należącym do Gór Opawskich. Porasta go głównie las świerkowy i biegnie przez niego szlak turystyczny znakowany na czerwono, z Prudnika na popularną Biskupią Kopę. Jeszcze przed końcem drugiej wojny światowej istniały plany budowy wieży widokowej na szczycie, jednak do ich realizacji nie doszło. Dopiero w roku 2009 wybudowana została wieża widokowa w Wieszczynie, na zachodnim zboczu góry.

Przysiółek Wieszczyna

Jest to niewielki przysiółek, ale za to wyjątkowo malowniczy i jak zostało wyżej wspomniane, świetna baza wypadowa w góry, a także do sąsiadów, bowiem leży na granicy Polski i Czech. Z miejscowości roztacza się wspaniały widok na Biskupią Kopę, która wznosi się na wysokość 890 m n.p.m.

Działa tu Schronisko Młodzieżowe „ Dąbrówka” w Prudniku z Filią w Wieszczynie. Jest to placówka, która czynna jest cały rok. Choć już z samej nazwy wynika, iż stanowi bazę dla uczniów, studentów oraz nauczycieli, przyjmuje także wszystkich innych turystów, jeśli tylko w danej chwili są wolne miejsca. Przez Wieszczynę biegną szlaki turystyczne: żółty na Wróblik (396 m n.p.m.) oraz czerwony na Biskupią Kopę (jest to fragment słynnego Głównego Szlaku Sudeckiego).

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ