Zubrzyce

0
1558

Zubrzyce są niedużą wsią położoną w województwie opolskim, w powiecie głubczyckim. Wieś znajduje się u podnóża Gór Opawskich, na Płaskowyżu Głubczyckim, na Obszarze Chronionego Krajobrazu Rejon Mokre-Lewice.

Krótka historia miejscowości

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą już z roku 1281, kiedy to występowała pod nazwą Sanvricz. W roku 1377 odnotowano nazwę między innymi Subericz, zaś w latach 1443 i 1478 nazwę nieco bardziej zbliżoną do obecnej, Zubrzicz. Ciekawostką jest, iż nazwa Zubrzyce pochodzi od nazwiska Zubrzycki, zaś to od żubra.

Tragicznym dniem w Zubrzycach był dzień 20 stycznia 1945 roku, kiedy to żołnierze niemieccy należący do Wehrmachtu rozstrzelali co dziesiątego jeńca sowieckiego z grupy 150. Zdarzenie to miało miejsce, ponieważ jeńcy „dopuścili się” samowolnego zjedzenia znalezionego mięsa.

W Zubrzycach znajduje się kilka zabytkowych domów oraz kościół św. Piotra i Pawła pochodzący z roku 1583, przebudowany w XVIII i XIX wieku. Wieś jest doskonałą bazą wypadową we wspomniane na początku Góry Opawskie.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ