Włodzienin

0
1811

Włodzienin jest malowniczą wsią położoną w województwie opolskim, w powiecie głubczyckim. Mieści się na Płaskowyżu Głubczyckim, w Górach Opawskich (w ich południowo-wschodniej części). Nazwa wsi pochodzi od imienia Władysław. Pierwsza nazwa, która pojawiła się w dokumentach w roku 1830 brzmi Wladzenin.

Zabytki i historia wsi

Plebiscyt na Górnym Śląsku w 1921 roku nie wypadł we Włodzieninie korzystnie dla Polski. Spośród 1306 osób uprawnionych do głosowania, udział w nim wzięło 1290. Za przynależnością do Polski opowiedziało się zaledwie 5 osób.

We Włodzieninie znajdują się ruiny zamkowego kościoła św. Mikołaja, wybudowanego w XV wieku. Znajdują się tam grobowce kilku rodów z XV i XVI wieku. Na płaskorzeźbach widnieją napisy w języku starosłowiańskim. Kościół został zniszczony końcem drugiej wojny światowej, po której już go nie odbudowano. W dawnych czasach kościół ten był celem licznych pielgrzymek.

W miejscowości znajduje się także kościół Trójcy Świętej, który wzniesiony został w 1530 roku. Świątynia ta również została zniszczona w czasie wojny, ale w przeciwieństwie do kościoła św. Mikołaja, odbudowano ją i poświęcono ponownie w 1955 roku.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ