Opawica

0
1061

Opawica to niewielka wieś położona na granicy polsko-czeskiej, w województwie opolskim. Miejscowość znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Rejon Mokre-Lewice. Region ten jest fragmentem Gór Opawskich. Przepiękne górskie krajobrazy z częściowo zalesionymi stokami, niewielkie zbiorniki zaporowe przyciągają licznych turystów.

Fauna i flora okolicy

Na terenach tych rosną chronione gatunki roślin takich jak na przykład marzanka wonna, rokitnik pospolity, czy kalina koralowa. W zalesionych zboczach gór żyje leśna zwierzyna. Na części tego obszaru znajduje się specjalny teren ochrony siedlisk Gór Opawskich.

Szlak turystyczny

Poprzez Opawicę, aż do wierzchołka góry granicznej o nazwie Hraniční vrch (nie ma odpowiednika polskiej nazwy) przebiega czerwony szlak turystyczny. Na wierzchołu góry znajdują się dwie wieże, połączone pomostem, na których obecnie mieści się taras widokowy. Podziwiać można z niego niezwykłą panoramę okolicy.

Zabytki Opawicy

W samej Opawicy można zobaczyć natomiast piękny barokowy kościół Trójcy Świętej, znajdujący się na wzniesieniu, tuż obok Rynku. Powstał w latach 1701 – 1706. Wewnątrz znajdują się unikatowe zabytki kultury śląskiej. Są to iluzjonistyczne freski, rokokowa chrzcielnica i ambona w kształcie łodzi. Na Rynku znajdują się dwie barokowe figury z 1724 i 1727 roku, wykonane z piaskowca.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ