Przepiękna, niezwykle interesująca miejscowość, położona w województwie opolskim, na terenie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie, u podnóża Gór Opawskich – Prudnik.
Położenie miejscowości
Miasto znajduje się u styku dwóch krain geograficznych. Jedną z nich są Sudety z wysuniętym na wschód pasmem Gór Opawskich, zaś drugą jest Płaskowyż Głubczycki, stanowiący część Niziny Śląskiej. Pródnik zlokalizowany jest nad rzeką Prudnik i należącym do dorzecza Odry, Złotym Potokiem.
Park Krajobrazowy Góry Opawskie
Na obszarze leżącego na południowy zachód od miasta Parku Krajobrazowego Góry Opawskie wznoszą się szczyty Srebrna Kopa (785 m n.p.m.) i Biskupia Kopa (890 m n.p.m.). Ten ostatni jest najwyższym szczytem Gór Opawskich oraz najwyższym wzniesieniem na obszarze województwa opolskiego.
Atrakcje i zabytki Prudnika
Miasto charakteryzuje się nie tylko położeniem w niezwykle malowniczej okolicy, ale także bliskim sąsiedztwem atrakcji zza czeskiej granicy, która znajduje się zaledwie 10 kilometrów od Prudnika. Sam Prudnik również ma do zaoferowania wiele interesujących atrakcji. Wśród nich wymienić można zabytkowy Rynek z historyczną architekturą i klimatycznymi zaułkami, które opowiadają najdawniejsze dzieje miasta.
Wieża Woka
Najstarszym zabytkiem znajdującym się w Prudniku jest kamienna wieża zamkowa, nazywana wieżą Woka, pozostałość po dawnym murowanym zamku. Mieści się ona na placu Zamkowym. Wybudowana została na planie koła, w XIII wieku i jest jedną z najstarszych budowli tego typu w Polsce.
Ratusz miejski
Innym godnym uwagi zabytkiem jest prudnicki ratusz miejski. Pierwszy ratusz wzniesiono z drewna już w średniowieczu, zaś obecna budowla murowana pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Znajdujący się na ulicy Piastowskiej kościół Świętego Piotra i Pawła to prawdziwa perełka architektury barokowej. Na ulicy Batorego natomiast mieści się pięknie odrestaurowana wieża Bramy Dolnej, pochodząca z epoki średniowiecza.
Muzeum Ziemi Prudnickiej
W Prudniku znajduje się Muzeum Ziemi Prudnickiej, które mieści się w zabytkowym budynku przylegającym do średniowiecznych obwarowań miejskich z XV wieku. W okresie XVIII i XIX wieku Prudnik był ważnym ośrodkiem rzemieślniczym, a później również włókienniczym Śląska. Wiele cech obecnej architektury miasto zawdzięcza Samuelowi Franklowi, założycielowi pierwszej fabryki włókienniczej, działającej jeszcze do niedawna. Wraz z nią powstały ozdobne wille, które do dzisiaj są atrakcją miasta. O tym i o wielu innych ciekawostkach można dowiedzieć się odwiedzając rzeczone muzeum regionalne, które poszczycić się może licznymi z zakresu etnografii, archeologii oraz historii tutejszych ziem.
Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza
W Prudniku-Lesie znajduje się słynny klasztor franciszkanów, w którym to pod nieobecność wygnanych zakonników przetrzymywany był w 1954 roku kardynał Stefan Wyszyński. Prudnik leży na Głównym Szlaku Sudeckim im. Mieczysława Orłowicza, który prowadzi w najciekawsze zakątki Sudetów. Szlak ten jest drugim pod względem długości w Polsce, tuż po Głównym Szlaku Beskidzkim i jest niezwykle zróżnicowany krajobrazowo. Ma on długość blisko 440 kilometrów.