Jarnołtówek to niewielka wieś położona w malowniczej dolinie Złotego Potoku, w województwie opolskim, w Górach Opawskich. Miejscowość jest doskonałym miejscem na podjęcie wędrówki na najwyższy szczyt rzeczonych gór, którym jest Biskupia Kopa.
Jarnołtówek jako baza wypadowa w góry
Przez miejscowość przebiega łagodniejszy, ale jednocześnie dłuższy żółty szlak, który prowadzi poprzez Bukową Górę aż do schroniska Pod Biskupią Kopą, w którym łączy się z bardziej stromym szlakiem czerwonym i biegnie wprost na Biskupią Kopę. Schronisko Pod Biskupią Kopą leży u podnóża góry, na terenie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich. Ciekawostką jest, iż obiekt ten jest jedynym schroniskiem górskim w całym województwie opolskim.
Wycieczka z legendą w tle
Obok schroniska znajduje się Jaśkowy Głaz, a przy nim drewniana rzeźba skrzata Ludosza. Wiąże się z nim ludowa legenda, która mówi o tym, że na górze tej żył złośliwy skrzat o imieniu Ludosz. Skrzat pilnował skarbów ukrytych na górze, nazywanej wtedy Oster i bardzo lubił płatać figle ludziom. Pewnego razu w okolicę góry wybrał się na poszukiwanie złota młody chłopak imieniem Jasiek. Skrzat na jego widok uderzył laską w ziemię, a ta rozstąpiła się ukazując chłopakowi grotę, a w niej ukryte skarby.
Złośliwy skrzat pozwolił chłopakowi zabrać tyle złota, ile tylko uniesie, ale pod jednym warunkiem – Jaśkowi nie wolno było odwracać się za siebie, podczas schodzenia z góry. Niestety, kiedy chłopak schodził na dół, usłyszał za plecami grzmot i odwrócił się w tamtą stronę, a wtedy Ludosz przemienił go w głaz i tak stoi aż do dzisiaj.
Zabytki
Warto wiedzieć, że na terenach Jarnołtówka w dawnych czasach wydobywano złoto, a także odbywały się tutaj procesy czarownic… Najważniejsze zabytki miejscowości to pomnik upamiętniający wizytę cesarzowej Niemiec Augusty Wiktorii, która miała miejsce w 1903 roku, zespół dworski, kościół parafialny Świętego Bartłomieja Apostoła zbudowany w stylu neogotyckim, młyn wodny, a także zapora przeciwpowodziowa na górskiej rzece Złoty Potok, wybudowana w 1909 roku i działająca do dzisiaj.
W kościele parafialnym podziwiać można piękny ołtarz główny z jego centralnym punktem – obrazem „Chrystus na Morzu”, który jest darem wspomnianej cesarzowej Augusty Wiktorii. Równie ciekawym zabytkiem jest chrzcielnica, w której znajduje się marmurowy kartusz herbowy. Kościół powstał na miejscu zniszczonej przez powódź barokowej świątyni, wybudowanej w latach 1753-1754. Na terenie kościoła znajduje się jedna z trzech mieszczących się w Jarnołtówku figur św. Jana Nepomucena.