ABC Gór Opawskich
Biskupia Kopa (890m.)

Wieża widokowa na Biskupiej kopie
    Najwyższy szczyt Gór Opawskich, a także najwyższe wzniesienie woj. opolskiego, zwracające z daleka uwagę piękną dzwonowatą sylwetką, wznoszące się ponad 600 m. ponad okoliczne równiny. Była to od wieków góra graniczna. Dziś jej szczytem biegnie granica polsko-czeska. Pierwsze znakowane szlaki na Kopę powstały w końcu XIX w. W 1898 roku wybudowano na szczycie wieżę widokową, a od roku 1893 czynne było pierwsze schronisko. Obecne schronisko wybudowano po I wojnie światowej jako tzw. Chatę Górnoślązaków. Od 1996 roku na Biskupiej Kopie funkcjonuje turystyczne przejście graniczne dla pieszych, rowerzystów i narciarzy. Trasy: 2, 3, 7 oraz trasy piesze nr 18, 29, 30, 31, 32, 16 (z przewodnika).Biskupia Kopa

Bolkowa Dolina

    Oddziela Biskupią Kopę od Bukowej Góry. Płynie nią potok zwany Bolkówką. Po wojnie wybudowano tu dwa ośrodki wypoczynkowe Leśnik i Ziemowit. Są też pensjonaty oraz niewielki i jedyny wyciąg narciarski na pn. stoku Kopy. Trasa: 3 oraz trasa piesza nr 18 (z przewodnika).

Leśnik
Bukowa Góra (507 m)

    Wzniesienie na płd. od przełomu Złotego Potoku, którego skalisty grzbiecik nazwano Gwarkowymi Skałami. Na wschód od szczytu znajduje się Piekiełko - dawny kamieniołom łupków dachówkowych. Znaleźć tu można sterczące ze stromego zbocza Skały Karliki, stare pomnikowe jawory i wielkie głazy. Tuż nad Złotym Potokiem biegnie malownicza promenada. Trasy: 6, 9 oraz trasa piesza nr 20 (z przewodnika).

Cicha Kotlina (400-650m)

    Rezerwat przyrody o powierzchni 56,94 ha rozłożony na stoku Zamkowej Góry oraz Srebrnej Kopy. Rośnie tu wiele ciekawych drzew i krzewów. Jest to najlepiej zachowany zdrowotnie fragment lasu w Górach Opawskich. Trasy: 2, 5, 7 oraz trasa piesza nr 19 (z przewodnika).

Czapka (440m)

    Wzgórze między Jarnołtówkiem i Konradowem, przez które jeszcze po drugiej wojnie światowej biegła granica państwa. Piękne panoramy obejmują okolice Głuchołaz i Jarnołtówek. Trasa: 4

Czapka

Černé Jezero (ok. 550m)

    Dwa stawki położone w dolinie Černego Potoku w okolicach Zlatych Hor. Są to sztuczne zbiorniki. Niegdyś było to miejsce ulubionych wędrówek kuracjuszy. Trasa piesza nr 34 (z przewodnika).

Długota (457m)

    Najwyższe wzniesienie wschodniej części Gór Opawskich. Wydobywano tu ongiś złoto. Trasa: 1 oraz trasa piesza nr 23 (z przewodnika).

Dolina Bystrego Potoku

    Oddziela Bukową i Zamkową Górę oraz Biskupią i Srebrną Kopę. W przeszłości biegła tędy granica między księstwem biskupim i ziemiami Piastów, a później między powiatem nyskim i prudnickim. Kiedyś była tu znana gospoda, skocznia narciarska. Obecnie atrakcją jest namiastka wspinaczki skalnej. Są także pozostałości dawnych sztolni nie wiadomo czy złota czy kamieni szlachetnych. Na polanie kapliczka, przy której odbywają się co roku pasterki. Trasy 7, 9.

ZDJĘCIA

Dolina Bystrego Potoku

Edelštejn (702m)

    Ruiny zamku znajdujące się na Zámeckim Vrchu. Zachowały się potężne fosy i wały, świadczące o wielkości budowli. Ze wzgórza ładny widok. Trasy piesze nr 34, 35 (z przewodnika).

Gajna (362)

    Jest to pierwszy od wschodu szczyt Polskich Sudetów. Od strony Trzebiny znajduje się wał Kłobuczka (302 m.) , skąd roztacza się widok na całe Góry Opawskie. Trasy piesze nr 27, 28 (z przewodnika).

Góra Parkowa (543, 535, 495 m)

    Południowy grzbiet górski (5km) ciągnący się od doliny Białej Głuchołaskiej przez Przednią Kopę (495), Średnią Kopę (543) i Tylną Kopę (535) aż po Dolinę Olešnicy i Podlesie. Zachodnimi stokami i doliną Olešnicy biegnie granica państwa. Poszukiwano tu złota. Jeszcze w 1907 roku emerytowany sekretarz konsularny Tannert otrzymał prawo poszukiwań kruszcu na zboczach Góry Parkowej. Po wojnie wzniesienie nazwano Górą Chrobrego. Trasy: 4, 10, 11, 12 oraz trasy piesze nr 13, 14 (z przewodnika).

Góra Chrobrego
Grędowka (352m)

    Wzgórze nad przełomem Białej Głuchołaskiej tuż przy granicy państwa. W dawnych kamieniołomach, w zwietrzałych łupkach kwarcytowych można spotkać ciekawe okazy granatów w kształcie dwunastościanu. Trasy: wariant trasy 12.

Grodowa Góra (328 m)

    Wzgórze z charakterystyczną "czubą" lasu nad zakolem Białej Głuchołaskiej, opodal głuchołaskiej Papierni. Stał tu podobno w XIII wieku ziemno - drewniany zameczek. Trasy: opodal trasy 12.

Grzebień (768m)

    Spłaszczenie na płn. od szczytu Biskupiej Kopy, początek grzbietu Pasterskiej Góry i Bukowej Góry. Znaleźć tam można pokaźną stertę kamieni i resztki murów. Była też jakaś budowla, o której źródła milczą. Kiedyś były tu źródła lecznicze i stok narciarski. Trasa: 3 oraz trasa piesza nr 18 (z przewodnika).

Kapliczna Góra (320m)

    Zwana też Święconką. Jest to pierwsze wzgórze Gór Opawskich od strony Prudnika. Od 1728 roku istniała tu pustelnia, potem zbudowano murowaną kaplicę i klasztor. Przy drodze na szczyt stoi ceglana budowla ze zniszczonym herbem Prudnika. Przy drodze do miasta rośnie stary, 400 letni dąb - pomnik przyrody. Trasa piesza nr 23 (z przewodnika).

Kobylica (395 m)

    Wzniesienie na płn. od Dębowca. Na szczycie malownicze oczko (Żabie Oczko) w dawnym kamieniołomie, na którym wznosi się 4,5 metrowy pomnik J.v Eichendorffa, poety niemieckiego romantyzmu. Trasa: 1.

Żabie Oczko
Las Bukowy (285-330 m)

    Rezerwat przyrody o powierzchni 18,35 ha., położony na płn. stokach Przedniej Kopy. Obejmuje starodrzew bukowy w wieku ok. 130 lat, a także okazy roślin alpejskich i egzotycznych. Trasy: 4, 10 oraz trasy piesze nr 11, 12, 13 (z przewodnika).

Lipowiec (369m)

    Najwyższe wzniesienie we wschodniej części Gór Opawskich. Szczyt jest trudny do odnalezienia, gdyż nie prowadzi nań wyraźniejsza droga. Znajdują się tam legendarne Czarne Groby, a w okolicznych lasach rośnie rzadka trawa - perłówka. Trasy piesze nr 27, 28 (z przewodnika).

Lysy vrch (670m)

    Wzniesienie o charakterystycznym, podłużnym kształcie na płn. od Přičnego Vrchu. Piękny widok na otoczenie Zlatych Hor.

Mnichův Kamen (575m)

    Skała poniżej szosy Zlate Hory - Petrovice. Na szczyt prowadzą wykute w XIX wieku schodki. Trasa piesza nr 30 (z przewodnika).

Panna Maria Pomocná (715m)

    Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki na wsch. stokach góry Vyr. Początki świątyni sięgają roku 1647, kiedy to schroniła się tu przed wojskami szwedzkimi młoda ciężarna kobieta i szczęśliwie urodziła syna. Odtąd miejsce to zaczęto czcić i umieszczono najpierw obraz, potem wybudowano kaplicę i w końcu kościół. Był to przez dziesiątki lat cel pielgrzymek. Po II wojnie światowej sanktuarium zostało celowo i doszczętnie zniszczone. Odbudowę rozpoczęto w 1992 roku. Obecnie jest miejscem pielgrzymek Czechów, Polaków i Niemców. Trasy piesze nr 34, 36 (z przewodnika).

Mariahilf
Petrovy Boudy (706m)

    Przełęcz w grzbiecie miedzy Biskupia Kopą, a Vetrną. Znajdowało się tam do niedawna schronisko, które spłonęło. Na stoku 350 metrowy wyciąg narciarski. Trasy piesze nr 29, 32, 33 (z przewodnika).

Petrove Boudy
Okopowa (388m)

    Wzniesienie w grzbiecie biegnącym na płn.- wsch. Od Długoty. Na szczycie resztki grodziska, prawdopodobnie słowiańskiej warowni granicznej. Na stoku stara nieczynna skocznia narciarska. W 1998 r. odkryto tam ślady grodziska. Trasa piesza nr 23 (z przewodnika).

Olszak (453m)

    Zalesione wzgórze na płn. od Pokrzywnej. Największą atrakcję stanowi położone na zachodnim stoku Morskie Oczko, które powstało w XIX - wiecznym kamieniołomie. Pokryty rzęsą staw zajmuje 600 m2. Trasa: 8 oraz trasa piesza nr 17a (z przewodnika).

Morskie Oczko
Przednia Kopa (495m)

    Szczyt w grzbiecie Góry Parkowej. Miejsce eksploatacji złota. Zachowały się tu ślady około 100 szybów. Na szczycie kaplica św. Anny, wiszące skały oraz ruiny domu wycieczkowego, który spłonął przed kilku laty. Trasy: 4, 11 oraz trasa piesza nr 13 (z przewodnika).

ZDJĘCIA

Przednia Kopa
Przełęcz pod Kopą (711m)

    Głębokie obniżenie miedzy Biskupią i Srebrną Kopą zwane też Przełęczą Mokrą. Na trasie resztki murów niewiadomego pochodzenia. Na stronę czeską odbiega stara ścieżka, którą wędrowali pierwsi turyści. Trasy: 2, 5 oraz trasa piesza nr 20 (z przewodnika).

Przełęcz pod Zamkową Górą (508m)

    Szerokie siodło między Srebrną z Zamkową Górą zwane też Przełęczą Srebrną. Do 1810 roku biegła tędy granica księstwa biskupiego. Trasy: 2, 5 oraz trasy piesze nr 21a, 21b (z przewodnika).

Přičny vrch (975m)

    Szczyt na płd. od Zlatych Hor, najwyższe wzniesienie Zlatohorskiej Vrchiviny. Wyglądem przypomina "górę stołową". Posiada trzy kulminacje: Táborské Skály, wierzchołek główny i Hornické skály. To właśnie tutaj aż do ostatnich lat było "złote eldorado". Od podnóży, aż po wierzchołek przeszukano dokładnie górę. Roztaczają się stąd piękne panoramy obejmujące otoczenie Zlatych Hor i Głuchołaz z Biskupią Kopą i Górą Parkową, a na płd. - Wysoki Jesenik z Pradziadem, Keprnikiem oraz na Rychlebské Hory. Przy niebieskim szlaku stoi w lesie kapliczka św. Rocha. Trasy piesze nr 34, 35, 36 (z przewodnika).

Srebrna Kopa (785m)

    Drugi co do wielkości szczyt w Górach Opawskich, charakteryzujący się stromymi stokami. Do wojny trzydziestoletniej drążono tu sztolnie w poszukiwaniu srebra. Dużą połać polskiego stoku zajmuje rezerwat przyrody Cicha Kotlina. Po stronie czeskiej na zalesionych obecnie stokach malowniczej dolinki znajdują się potężne wały kamieni i tarasy - świadectwo ciężkiej pracy dawnych rolników. Trasa: 2 oraz trasa piesza nr 19 (z przewodnika).

Svaty Roch (472m)

    Wzniesienie z charakterystyczną kępą lasu na szczycie, zamykające od płd. obniżenie między Zamkową Górą, a Długotą. Z okolicznych pól widoki na Zlatohorską Vrchovinę i okolice Moszczanki.

Svaty Rochus (525m)

    Wzgórze ponad centrum Zlatych Hor. Na szczycie barokowa kaplica św. Rocha, zbudowana po wielkiej zarazie, która szalała tu w latach 1632-33. Podczas wojny ziemniaczanej 14.01.1779 r. miała tu miejsce bitwa prusko - austriacka. Trasa piesza nr 30 (z przewodnika).

Szubieniczna Góra (325)

     Wzgórze Przedgórza Paczkowskiego zamykające od pn. przełom Białej Głuchołaskiej, zwane tak od stojącej tu ongiś szubienicy, przeznaczonej podobno dla czarownic(odn SM). Od strony rzeki wzgórze podcięte jest 20 metrowym urwiskiem ze skałką zwaną Czarcia Ambona. Trasa piesza nr 12 (z przewodnika).

Szubieniczna Góra

Szyndzielowa Kopa (533m)

    Charakterystyczny garb w pn. części grzbietu Zamkowej Góry, opadający stromym stokiem ku przełomowi Złotego Potoku. Nazwa pochodzi od szyndziołów, czyli drewnianych gontów. Trasa: 2, 5 oraz trasa piesza nr 17a (z przewodnika).

Średnia Kopa (453m)

    Najwyższa kulminacja Góry Parkowej zwana przed wojna Górą Bismarcka. Na zachód od szczytu odsłaniają się szarozielone skarny, czyli marmury z domieszką innych minerałów. Trasa: 4 oraz trasa piesza nr 13 (z przewodnika).

Tylna Kopa (535m)

    Płd. kulminacja Góry Parkowej. Wysoko na jej stokach leży malownicza wieś Podlesie. Trasa: 4.

Vyr (785m)

    Wzniesienie a właściwie spłaszczenie w najdłuższym grzbiecie, wybiegającym ze stoków Přičnego Vrchu. Na jego zboczach leży sanktuarium Maria Hilf. Trasy piesze nr 34, 35, 36 (z przewodnika).

Vysoka (440m)

    Samotne, dwuwierzchołkowe wzniesienie, położone na zach. od Bartultowic i Vysokiej. Widok stąd obejmuje m. in. zabudowania Prudnika, sąsiedni Lipowiec i okolice Osoblahy.

Zamkowa Góra (571m)

    Trzeci co do wysokości szczyt Gór Opawskich, na wschód od Doliny Bystrego Potoku. Na szczycie istniał warowny zameczek, którego ślady odkryto podczas badań archeologicznych w 1976 r. Od XVII w. poszukiwano tu rud żelaza. Trasy: 2, 5 oraz trasy piesze nr 21a, 21b (z przewodnika).

Zbocze Zamkowej Góry
Zbylut (353m)

    Niewielkie wzniesienie nad Dębnicka Doliną w grzbieciku wybiegającym od Długoty w kierunku Trzebiny. Trasa piesza nr 26 (z przewodnika).

Zbylut